St. Paul Church Ministry Schedule - December 1, 2018 –to- February 24, 2019

 

December 1 – December 2 - First Sunday of Advent         &             December 7 – Vigil I.C. of the Blessed Virgin Mary

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

 

First Sunday of Advent

Lynn Chevrette

Jerry Penney

Connie Penney

David Guenther

Jackie Jachim

Dennis Kratz

Steve Skauge

Sharon Schrandt

Alice LaJoie

Bob LaJoie

Kratz Family

Sue Gagnon

Sunday, 10:30 AM

 

First Sunday of Advent

James Paquette

Karen Paquette

Katie Torreano

Faith Formation

Students

Shelby Yesney

Faith Formation

Students

 

Faith Formation

Students

Jilian Best

Miya Frederikson

Friday, Dec 7   5:00 PM

 

Vigil- I.C. of the Blessed Virgin Mary

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Nancy Fosco

Dan Best

David Guenther

Steven Perucco

NOT FILLED

Jennifer Best

NOT FILLED

NOT FILLED

Jackie Jachim

 

December 8 - December 9 – Second Sunday of Advent

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary

Lynn Chevrette

Bob LaJoie

Sharon Schrandt

Gary Klein

Dennis Kratz

Steve Skauge

Harry Smith

Dave Guenther

Alice LaJoie

Bob LaJoie

Van Straten Family

Jackie Jachim

Sunday, 10:30 AM

 

Second Sunday of Advent

Sue Hewitt

Jim LaJoie

Nichol Trejo

Jesse Carlson

Phil DeGabriele

Carol Mileski

Mike Mileski

Patty Juchemich

Kathy Carlson

Paul & Laura Jandron

Polini Family

Nicholas Jacobetti

Chloe LaCosse

Blayne LaCosse

Connor Munson

 

 

 

 

 

 

December 15 - December 16 - Third Sunday of Advent

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Lynn Chevrette

Jackie Jachim

Steven Perucco

Dennis Kratz

Sharon Schrandt

Harry Smith

NOT FILLED

Sue Gagnon

Alice & Bob LaJoie

Jerry & Connie Penney

Dan Gooseberry Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Kevin Koch

Phil DeGabriele

Gary Klein

Carol Mileski

Mike Mileski

Janine Miljour

Judy DeFant

Jim LaJoie

Elizabeth Holmgren Family

William Dupras

Delaney Gladwell

Connor Munson

 

December 22 – Fourth Sunday of Advent & December 24 – Christmas Eve & December 25 – Christmas Day

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

 

Fourth Sunday of Advent

Lynn Chevrette

Jerry Penney

Connie Penney

Jackie Jachim

Dennis Kratz

Steve Skauge

NOT FILLED

Sharon Schrandt

 

Paul & Laura Jandron

Alice & Bob LaJoie

Dan Gooseberry

Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

 

Fourth Sunday of Advent

Keith DeFant

Nancy Fosco

Steven Perucco

Jesse Carlson

Phil DeGabriele

Rodney Guizzetti

Nicholas Jacobetti

Patty Juchemich

Kathy Carlson

Judy DeFant

Perala Family

Joshua Dubord

Chloe LaCosse

Blayne LaCosse

Monday, 4:00 PM

 

Christmas Eve

Lynn Chevrette

Keith DeFant

Steven Perucco

 

Jesse Carlson

Phil DeGabriele

David Guenther Gary Klein

Dan Best

Kathy Carlson

Judy DeFant

NOT FILLED

Ella Evans

John Evan Plaxco

Marlee Plaxco

Tuesday, 10:30 AM

 

The Nativity of the Lord (Christmas)

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Kevin Koch

 

David Guenther

Rodney Guizzetti

Nicholas Jacobetti

Dennis Kratz

Keith DeFant

Judy DeFant

Paul & Laura Jandron

Elizabeth Holmgren

Family

Joshua Dubord

Connor Munson

 

December 29 -  December 30 - The Holy Family of Jesus & December 31 & January 1 – Solemnity of Mary, the Holy Mother of God

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

 

The Holy Family of Jesus, Mary and Joseph

Lynn Chevrette

Connie Penney

Jerry Penney

Dennis Kratz

Steven Perucco

Steve Skauge

NOT FILLED

David Guenther

 

Alice & Bob LaJoie

Nault Family

Dan Gooseberry

Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

 

The Holy Family of Jesus, Mary and Joseph

Dan Best

James Paquette

Karen Paquette

Phil DeGabriele

Nicholas Jacobetti

Gary Klein

NOT FILLED

Patty Gagnon

Jennifer Best

Judy DeFant

White Family

Jilian Best

William Dupras

Monday, 5:30 PM (Church)

 

Vigil - Solemnity of Mary, the Holy Mother of God

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Kevin Koch

David Guenther

Dennis Kratz

NOT FILLED

NOT FILLED

Janine Miljour

NOT FILLED

NOT FILLED

Mary Torreano

Jackie Jachim

 

Tuesday, 10:30 AM

 

The Solemnity of Mary, the Holy Mother of God

Steven Perucco

NOT FILLED

Phil DeGabriele

Rodney Guizzetti

Nicholas Jacobetti

Gary Klein

Keith DeFant

Judy DeFant

Paul & Laura Jandron

NOT FILLED

Ella Evans

Connor Munson

John Evan Plaxco

Marlee Plaxco

 

January 5 - January 6: The Epiphany of the Lord

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Kathleen Bleau

Tom Bleau

Lynn Chevrette

Dennis Kratz

Steven Perucco

Steve Skauge

Harry Smith

Jackie Jachim

NOT FILLED

NOT FILLED

Russo Family

Sue Gagnon

Sunday, 10:30 AM

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Kevin Koch

Faith Formation Students

Faith Formation Students

Faith Formation Students

Faith Formation Students

Faith Formation Students

 

 

 

January 12 - January 13: The Baptism of the Lord

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Lynn Chevrette

Bob LaJoie

NOT FILLED

David Guenther

Jackie Jachim

Dennis Kratz

NOT FILLED

Jane Symbal

Paul & Laura Jandron

Zanetti Family

Dan Gooseberry

Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

Nancy Fosco

Patty Gagnon

Katie Torreano

Nicholas Jacobetti

Gary Klein

Mike Mikeski

Steven Perucco

Mary Torreano

Dan Best

Jennifer Best

 

OĠDonnell Family

Joshua DuBord

William Dupras

 

January 19 - January 20: Second Sunday in Ordinary Time

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Jerry Penney

Connie Penney

Steven Perucco

David Guenther

Dennis Kratz

Steve Skauge

Harry Smith

Sue Gagnon

NOT FILLED

Van Straten Family

Jackie Jachim

Sunday, 10:30 AM

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Patty Gagnon

Dan Best

Jesse Carlson

Elmer Rinehart

Theresa Rinehart

Janine Miljour

Judy DeFant

Kathy Carlson

Mary Torreano &

Joan Pynnonen

Jilian Best

Miya Frederikson

 

January 26 - January 27: Third Sunday in Ordinary Time

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Kathleen Bleau

Tom Bleau

Lynn Chevrette

Jackie Jachim

Dennis Kratz

Steven Perucco

NOT FILLED

Jane Symbal

Alice & Bob LaJoie

Altobello Family

Dan Gooseberry

Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

Keith DeFant

James Paquette

Karen Paquette

Jesse Carlson

Phil DeGabriele

Theresa Rinehart

Elmer Rinehart

David Guenther

Kathy Carlson

Judy DeFant

Carol Mileski

Mike Mileski

Joshua DuBord

William Dupras

 

February 2 - February 3: Fourth Sunday in Ordinary Time

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

 

Feast of the Presentation of the Lord

Kathleen Bleau

Tom Bleau

Jackie Jachim

Dennis Kratz

NOT FILLED

NOT FILLED

NOT FILLED

David Guenther

Paul & Laura Jandron

Zanetti Family

Sue Gagnon

Sunday, 10:30 AM

 

Fourth Sunday in Ordinary Time

James Paquette

Karen Paquette

NOT FILLED

Faith Formation Students

Shelby Yesney

Faith Formation Students

 

Faith Formation Students

Delaney Gladwell

Connor Munson

 

February 9 - February 10: Fifth Sunday in Ordinary Time

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Bob LaJoie

Jerry Penney

Connie Penney

Dennis Kratz

Steven Perucco

NOT FILLED

NOT FILLED

Dave Guenther

Alice & Bob LaJoie

TO BE ANNOUNCED

Dan Gooseberry

Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

Nancy Fosco

Sue Hewitt

Nichol Trejo

Carol Mileski

Mike Mileski

Jillian Skewis

Luke Skewis

Keith DeFant

Kathy Carlson

Paul & Laura Jandron

Elizabeth Holmgren Family

Chloe LaCosse

Blayne LaCosse

 

February 16 - February 17: Sixth Sunday in Ordinary Time

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Kathleen Bleau

Tom Bleau

Lynn Chevrette

David Guenther

Dennis Kratz

Steve Skauge

NOT FILLED

Sue Gagnon

Bob & Alice LaJoie

Bob & Alice LaJoie

Dan Gooseberry

Steven Gooseberry

Sunday, 10:30 AM

Debbie Chinn

Gordon Chinn

Keith DeFant

Rodney Guizzetti

Steven Perucco

Elmer Rinehart

Theresa Rinehart

Kevin Koch

Dan & Jennifer Best

 

Mike & Carol Mileski

Jilian Best

 

February 23 - February 24: Seventh Sunday in Ordinary Time

 

 

Eucharistic Minister

Usher

Lector

Greeter

Presentation of Gifts

Altar Server

Saturday, 5:00 PM

Bob LaJoie

Jerry Penney

Connie Penney

David Guenther

Dennis Kratz

Harry Smith

NOT FILLED

Jane Symbal

Alice & Bob LaJoie

Jim Rosewell Family

Jackie Jachim

Sunday, 10:30 AM

Jim LaJoie

James Paquette

Karen Paquette

Jesse Carlson

Phil DeGabriele

Nicholas Jacobetti

Gary Klein

Mary Torreano

Kathy Carlson

Paul & Laura Jandron

Rivard Family

Ella Evans

John Evan Pl0axco

Marlee Plaxco